İletişim
HİZMETLERİMİZ
<- GERİ GİT
Pedodonti

Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

Kliniğimizde yapılan koruyucu ve tedavi edici uygulamalar

- Profesyonel florür Uygulamaları

- Diş çürüğü tedavisi

- Renkli süt dişi dolgularına

- Diş travması tedavisi

- Fissür Örtücü Uygulamaları

- Yer Tutucu Uygulamaları

Çocuklarda diş çürümesinde alınacak önlemler nelerdir?

Diş çürüğünden korunmak amacıyla yapılacak ilk işlem iyi bir ağız hijyenine sahip olunmasıdır. Bu amaçla dişler günde en az 2 kez, 3er dakika süreyle fırçalanmalıdır. Diş fırçasına yardımcı olarak diş ipi ve ağız gargaraları diş hekimi tavsiyesine göre 6 yaşından sonra kullanılabilir. Diş çürüğünden korunmada etkinliği kanıtlanmış diğer yöntemler de fissür sealant ve profesyonel florür uygulamalarıdır.Fissur sealant (fissür örtücü)

Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan "fissür" adı verilen oluklarda başlar. Sıvı bir dolgu olan Fissür örtücü ile bu olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı vs.nin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine de uygulanabilir.


Flor Uygulaması

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlere topikal (yüzeysel) flor uygulamasıdır. Bu şekilde dişlerin çürüklere karşı direncinin artırılması amaçlanır.

Flor tüm ağız bakım ürünlerinde de bulunan bir maddedir.

Diş hekimleri tarafından kullanılan formu özellikle diş çürüğüne yatkın bireylerde belli periyotlarla uygulandığında çürüklerin oluşmasını engellemeye yönelik sonuçlar vermektedir.

Yer tutucu nedir?

Erken kaybedilmiş olan süt dişlerinin yerlerini korumak amacıyla ile uygulanan apareylere “yer tutucu” denilmektedir. Süt dişlerinde herhangi bir nedenden dolayı kayıp meydana gelir ise; kısa sürede diğer dişler bu boşluğa doğru kaymaya ve çekilmiş olan süt dişlerinin yerini kaplamaya başlarlar.

Bu durum altta sürecek olan daimi dişin ideal yerinden sürmesine engel olur. Bu durum dişlerde çapraşıklığa ve ortodontik problemlere sebep olabilmektedir. Yer tutucular plastik ya da metalden kişiye özel olarak yapılır. Erken kaybedilen süt dişi sayısına ve bölgesine göre hareketli ya da sabit olarak yapılabilmektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz…

PAYLAŞ
Son Güncelleme: 22.01.2021